DOLAR

32,5242$% 0.02

EURO

34,9729% 0.15

STERLİN

41,5066£% 0.14

GRAM ALTIN

2.434,19%-0,03

ÇEYREK ALTIN

3.903,00%-0,05

BİTCOİN

2122104฿%-2.95655

a

  • Kibrisdakik.com
  • Türkiye
  • Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda KKTC’de kullanılan oylar bugün Türkiye’ye gönderildi.. Feyzioğlu: 85 bine yakın oy kullanıldı,sandıkları güvenli bir sistemle gönderdik

Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda KKTC’de kullanılan oylar bugün Türkiye’ye gönderildi.. Feyzioğlu: 85 bine yakın oy kullanıldı,sandıkları güvenli bir sistemle gönderdik

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 14 Mayıs’ta yapılan ilk turunda adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gidecek.

Türkiye Yüksek Seçim Kurulu’nun ikinci oylama için hazırladığı seçim takvimi ise işliyor. Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci turuna, ilk oylamada en çok oy alan iki aday Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yarışıyor.

Bu turda geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek.KKTC’de ve yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemleri ise sona erdi.

KKTC’de kullanılan oylar Ercan Havalimanı’ndan Türkiye’ye gönderildi.Ercan Havalimanı’nda basına açıklama yapan Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “İkinci turu da başarıyla bitirdik. 85 bine yakın oy kullanıldı. Sandıkları güvenli bir sistemle gönderdik” dedi.

Feyzioğlu, “İkinci turu KKTC’de başarıyla bitirdik oylar, diplomatik kuryeler eşliğinde, istanbula ordan ankaraya gidecek.85 bine yakın oy kullanıldı, ilk turdan 2 bin kusur daha fazla oy kullanıldı. Görev alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.Hiçbir Sorun yaşamadan seçimleri sorunsuz bitirdik. Yüzümüzün akıyla çıktık” dedi.

Büyükelçi Feyzioğlu, demokratik bir seçimi başardıklarını belirterek, vatandaşların müsterih olmasını istedi.Oyların gerek toplanması, gerekse de gönderilmesi sisteminin dünyadaki en güvenilir sistem olduğunu söyleyen Feyzioğlu, “İş, sıfır açıkla yürüyor” dedi.

Feyzioğlu, “Her siyasi partinin orada bir temsilcisi var, Onların gözetiminde denetiminde kilitli odalarda asma kilitlerin anahtarları siyasi partilerin, büyükelçiliğin, başkonsoloğlumuzun elinde.. kilitli götürülüyor. Tutanaklar parti merkezlerine gönderiliyor. Zarflar sayıldıktan sonra hangi sandıktan kaç zarf çıktığı anında siyasi parti merkezlerinde kaydına giriyor. Diplomatik kuryeler ve mühürlenmiş tutanağa bağlanmış olan çuvallar tcye gönderildi. Uçakta da dışişleri bakanlığı kuryelerinin de yanında siyasi partilerin temsilcileri de uçakta olacak. Denetimleri var torbalar bir an bile boş bırakılmıyor herkes müsterih olsun bu seçim de hayırlı olsun dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TC Cumhurbaşkanı Seçimi’nde yurt dışı ve gümrüklerde kullanılan oy sayısı 1 milyon 895 bini aştı